Pisanki, pisanki, jajka malowane…
Zrobiliście już pisanki? A może zostawiacie to sobie na przedświąteczną sobotę? Dziś zapraszam Was na krótką podróż po historii malowanych jajek. A przy okazji życzę wesołej Wielkanocy!
Pięć ciekawych faktów o pisankach
Malowanie jajek to jedna z moich ulubionych aktywności przedwielkanocnych. Pamiętam dobrze, gdy robiłam to jako dziecko, teraz z kolei zawsze w wielkanocną sobotę zasiadam z moimi chłopcami i staram się, by dekorowanie pisanek było dla nich zajęciem kreatywnym i zabawnym. A przy okazji od czasu do czasu przemycam jakąś ciekawostkę, żeby wiedzieli po co i dlaczego to robią, oraz skąd wogóle wzięła się taka tradycja.
Dlatego właśnie spisałam dziś pięć ciekawych pisankowych faktów, które warto znać. Oto one!
- Jeśli przed Wielkanocą malujecie jajka, to uczestniczycie w jednej z najstarszych tradycji w historii ludzkości! Najstarsze malowane jajka zostały znalezione w Republice Południowej Afryki i mają aż 60 000 lat!
- Jajka symbolizują życie, odrodzenie, a także uzdrowienie i ochronę domów i ludzi przed złymi duchami i czarami. Takie ich znaczenie jest międzynarodowe i znane już od najstarszych czasów. Tradycja chrześcijańska po prostu przejęła to, co zostało ustalone już znacznie wcześniej.
- Malowanie jajek to tradycja bardzo żywa w krajach słowiańskich, w szczególności w Polsce i Ukrainie. Nasze pisanki są niezwykle piękne i odznaczają się bardzo ciekawymi wzorami.
- Najdroższe jajka z niespodzianką powstały w Petersburgu. Zostały zrobione z drogocennych kamieni szlachetnych i zawierały miniaturowe portrety lub mozaiki. Wykonał je jubiler o nazwisku Faberge.
- Największa pisanka powstała w Salou w Hiszpanii, w 2022 roku. Jest wysoka na prawie 16 metrów, a jej średnica wynosi aż 10 metrów. Z kolei największe wielkanocne jajko z czekolady powstało we Włoszech w 2011 roku. Ważyło 7,200 kg!
Zainteresował Cię ten wpis? Zapisz się na mój newsletter! Otrzymasz dostęp do dalszych materiałów edukacyjnych, informacje o nowych inicjatywach i wiele inspiracji!