Blog,  Historia sztuki dla dzieci,  Kulturalny przewodnik dla rodziców,  Muzea, galerie i zwiedzanie z dziećmi

Top 5 wystaw, które warto zobaczyć z dziećmi w tą jesień

W jesienne popołudnia i weekendy na wystawy marsz! I zgodnie z tą dewizą podaję Wam pięć najciekawszych wystaw, na które warto wybrać się z dziećmi w najbliższym czasie. Oto one!

Peter Paul Rubens, Portret Damy, zdjęcie za https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/rubens-van-dyck-teniers-ze-zbiorow-dulwich-picture-gallery

Pięć najciekawszych wystaw tej jesieni

Arcydzieła dla króla? Rubens, van Dyck, Teniers II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery, Podchorążówka, Łazienki Królewskie, Warszawa, do 1 grudnia 2022

Dulwich Picture Gallery odwiedzałam regularnie, gdy mieszkałam w Londynie. Poznałam tam niezwykle ciekawą historię muzeum, które powstało na bazie kolekcji, jaką król Stanisław August Poniatowski gromadził do swoich zbiorów. Patrząc na cudowne obrazy tam wiszące lubiłam puszczać wodze fantazji i zastanawiać się, co by było, gdyby jednak dotarły do Polski i zdobiły teraz jedno z naszych muzeów.

Dzięki wystawie w Łazienkach moje fantazje choć trochę się spełniły: możemy dziś podziwiać część kolekcji z Dulwich w Warszawie. Nie zabrakło na niej wyjątkowych dzieł Rubensa, van Dycka czy Teniersa II, więc odwiedzenie jej gwarantuje najwyższe doznania artystyczne i pozwoli i Wam i dzieciakom na odrobinę luksusu związanego z oglądaniem sztuki najwyższych lotów w naszej stolicy.

Anish Kapoor, Muzeum Rzeźby Współczesnej, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, do 12.02.2023

Anish Kapoor to jeden z najciekawszych rzeźbiarzy nowoczesnych. Urodził się w Indiach, mieszka i tworzy w Londynie. Wystawa w Orońsku to pierwsza okazja, żeby przyjrzeć się jego pracom w Polsce. To także doskonały pretekst do wyprawy do Orońska, gdzie do zobaczenia jest o wiele więcej, a wszystko to w otoczeniu pięknego parku wokół muzeum.

Tutanchamon, Grobowiec i skarby, Muzeum Nowa Praga, Warszawa, od 26.10.2022

Tu nieco z innej beczki, ale nadal ciekawie. Tutanchamon, Grobowiec i skarby to wystawa multimedialna, która opowiada o słynnym odkryciu grobowca Tutanchamona przez Howarda Cartera. Nie znajdziecie na niej oryginalnych dzieł sztuki, ale za to dowiecie się więcej o niezwykle inspirującej historii, a także poczujecie się, jakbyście sami byli archeologami-odkrywcami.

Magia starożytnego Egiptu, Muzeum Narodowe w Lublinie, do 5 marca 2023

Zostając w temacie starożytnego Egiptu, warto wybrać się do Lublina, gdzie otwarto niedawno wystawę poświęconą właśnie tej cywilizacji. Składa się na nią blisko dwieście artefaktów pochodzących z miejsc takich jak Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu. Wiele z obiektów pokazywanych będzie po raz pierwszy, a biorąc pod uwagę naszą chlubną wieloletnią obecność na wykopaliskach w Egipcie, na pewno będzie ciekawie!

Zabawa w dom – ulubione zabawki z czasów PRL-u, Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek, Warszawa

Żeby nie było za poważnie, proponuję także wystawę poświęconą lalkom z epoki PRL-u. Dla mnie osobiście odwiedzanie tego typu ekspozycji jest zawsze swoistą podróżą w czasie, którą nie raz kończę z łezką w oku. Dla dzieciaków to z kolei świetna lekcja historii, a także możliwość odkrycia nowych, ciekawych postaci i bohaterów oraz przyjrzenia się, jak bardzo zmienia się to, czym bawią się najmłodsi!

Macie pomysły, co jeszcze powinno znaleźć się na mojej liście? Piszcie śmiało!

Zainteresował Cię ten wpis? Zapisz się na mój newsletter! Otrzymasz dostęp do dalszych materiałów edukacyjnych, informacje o nowych inicjatywach i wiele inspiracji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *