Gdzie po dinozaury – spis dinozaurowych atrakcji w Polsce
Dinozaury to temat niezwykle wciągający – dzieci je uwielbiają, a jak raz je poznają, to wciąż chcą wiedzieć o nich więcej. Właśnie dla takich młodych paleontologów (oraz ich poszukujących dinozaurowych atrakcji rodziców) przygotowałam krótki przewodnik po dinozaurowych miejscach w Polsce, które warto odwiedzić. Nie wszystkie zwiedziłam osobiście, o niektórych tylko słyszałam, ale wszystkie są na mojej liście miejsc do zobaczenia w najbliższej przyszłości. Jeśli znacie jakieś inne, nieujęte w moim spisie, dajcie koniecznie znać!
JuraPark Bałtów
Położony w Górach Świętokrzyskich JuraPark Bałtów to ciekawe miejsce dla fanów dinozaurów, tak dużych jak i małych. Składa się z muzeum i parku rozrywki, gdzie zobaczyć można wiele rekonstrukcji prehistorycznych stworzeń.
Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie
Warszawskie Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN to punkt obowiązkowy dla każdej osoby rządnej wiedzy o dinozaurach i prehistorycznych zwierzętach, szczególnie takich, które żyły na terenie Polski. Znajdziecie tam skamieliny, fantastyczne rekonstrukcje szkieletów największych jaszczurów, a także wiele przeciekawych informacji.
Muzeum Ziemi w Warszawie
W warszawskim Muzeum Ziemi PAN dowiecie się więcej o skałach, minerałach, a także o świecie prehistorycznych stworzeń. Znajduje się tam jeden z największych polskich amonitów, a także fantastyczne i inspirujące kości nogi znalezionego w Warszawie słonia leśnego.
Muzeum Geologiczne w Warszawie
W Muzeum Geologicznym w Warszawie obiektów jest naprawdę sporo: są i figury dinozaurów, i skamieliny, i skały, a nawet ciekawe rekonstrukcje wnętrz jaskiń czy wulkanów. Szczerze polecam!
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
W Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym zobaczycie amonity, belemnity i pochodzące z okolic skały, w których widać ślady prehistorycznych czasów.
Park GEOsfera w Jaworznie
Park GEOsfera w Jaworznie to otwarta, zlokalizowana w dawnym kamieniołomie przestrzeń, gdzie zobaczyć można figury dinozaurów żyjących kiedyś w okolicy, między innymi drapieżnego notozaura!
JuraPark Krasiejów
JuraPark Krasiejów to, podobnie jak Bałtów, dinozaurowy park rozrywki. W tamtejszej kopalni iłów naukowcy regularnie dokonują ciekawych odkryć skamielin prehistorycznych gadów.
Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach
W Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach dowiedzieć się można więcej o polskich odkryciach paleontologicznych, a także o pierwszym polskim dinozaurze drapieżnym zwanym Smokiem z Lisowic.
Muzeum Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu
W Muzeum Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu zobaczyć można skały, minerały, a także makiety największych jaszczurów.
Geonatura Kielce
Centrum Geoedukacji w Kielcach wygląda imponująco – można tam obejrzeć makiety prehistorycznego, podwodnego świata (coś dla wielbicieli amonitów), a także wejść do makiety jaskini.
Zainteresował Cię ten wpis? Zapisz się na mój newsletter! Otrzymasz dostęp do dalszych materiałów edukacyjnych, informacje o nowych inicjatywach i wiele inspiracji!