Mumie – historia dla dzieci z dreszczykiem
Nie ma chyba bardziej ekscytującej historii dla dzieci niż ta o mumiach, a mumie są chyba najbardziej ekscytującymi obiektami historycznymi! Jest w nich coś, co pobudza wyobraźnię, inspiruje i wciąga nawet najmłodszych bywalców muzeów. Dlaczego nie wykorzystać tej magii, by rozpocząć przygodę najmłodszych ze sztuką?
Dlaczego mumie intrygują?
Często powtarzam, że w kwestii zainteresowania dziecka sztuką mniej znaczy więcej. Wybranie jednego obiektu z całego muzeum będzie dla najmłodszych znacznie lepsze niż obejrzenie wszystkiego od razu. Od tej reguły jest jednak jeden wyjątek: mumie. Te można oglądać w większej liczbie, bo gwarantują sukces. Są tajemnicze, trochę straszne, a jednocześnie fascynujące, słowem łączą w sobie wszystkie te cechy, które dzieci po prostu uwielbiają. Dzięki nim historia dla dzieci staje się naprawdę ekscytująca!
Niejednokrotnie zdarza się, że pierwszy kontakt ze słowem „mumia” nasze pociechy mają przez książki, komiksy czy filmy, gdzie mumie są czarnymi charakterami, postaciami nieobliczalnymi, z którymi muszą się zmierzyć ulubieni przez dzieci bohaterowie. Zapewne właśnie dlatego gdy podczas wizyty w muzeum dzieci natkną się na prawdziwą mumię, dorośli nie muszą się nawet starać ich nią zainteresować. Pierwsze ziarno zostało zasiane wcześniej, teraz trzeba więc szybko przekłuć je w ciekawą lekcję. Jak najlepiej to zrobić? Zawczasu się przygotowując i dzieląc się z dziećmi zdobytą wiedzą.
Fakty na temat mumii
Specjalnie dla tych z Was, którzy planują wyprawę z dziećmi do miejsc, gdzie można natknąć się na mumie lub chcą po prostu porozmawiać o tym jakże ciekawym temacie, przygotowałam kilka faktów, które mogą posłużyć jako podstawa rozmowy o starożytnym Egipcie, jego historii czy religii. Oto one:
- Mumie to nic innego jak zmumifikowane ciała, które miały zapewnić życie wieczne. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że to właśnie przez zabezpieczenie ciała przed rozkładem ich zmarli będą mogli żyć w zaświatach po wsze czasy, z dala od nieszczęść i chorób.
- Mumifikacja to coś znacznie więcej niż tylko obwiązanie zmarłego bandażami. Pierwszym jej etapem było usunięcie z ciała wszystkich wnętrzności, które chowano w specjalnie do tego przeznaczonych naczyniach kanopskich. Drugim było wcieranie w ciało licznych balsamów i maści, mających chronić je przed rozkładem. Bandażowanie było ostatnim etapem w całym procesie.
- Starożytni Egipcjanie nie byli jedynymi, którzy stosowali mumifikację. Dokonywali jej też Inkowie w Ameryce Południowej oraz pierwotni mieszkańcy Wysp Kanaryjskich.
- Liczące nieraz kilka tysięcy lat mumie są niezwykle kruche i cenne, dlatego przechowuje się je w specjalnych gablotach. Gdyby nierozważnie wystawić je na działanie czynników zewnętrznych, najpewniej rozpadłyby się w pył.
- Starożytni Egipcjanie mumifikowali nie tylko ciała ludzkie. Podobnym zabiegom poddawali także krokodyle, koty, a nawet barany.
- Najsłynniejszą mumią, znalezioną w roku 1923 przez Howarda Cartera, była mumia faraona Tutenchamona, z którą wiązała się słynna klątwa mówiąca, że każdego, kto naruszy wieczny spokój władcy, czeka śmierć. Od 2019 roku mumię można oglądać w Egipcie.
Gdzie najlepiej zobaczyć mumie w Polsce?
Miejscem, gdzie można zobaczyć mumie na własne oczy i przekonać się, jak straszne bądź nie tak straszne naprawdę są, jest Galeria Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Przestrzeń, gdzie znajdują się mumie starożytnych Egipcjan i ich zwierząt jest świetnie zaprojektowana i nadaje się dla zwiedzających w każdym wieków. Oprócz mumii można zobaczyć tu wiele innych obiektów pochodzących ze starożytnego Egiptu, takich jak amulety, księgi zmarłych czy kamienne posągi.
Jak pogłębić wiedzę na temat mumii?
Jeśli zarzucony przez Was haczyk podziałał, a Wasze dzieci chcą dowiedzieć się więcej o mumiach, zajrzyjcie do Internetu. Ciekawą propozycją jest strona Warsaw Mummy Project (Warszawskiego Projektu Interdyscyplinarnych Badań Mumii) – pierwszej na świecie inicjatywy naukowej poświęconej badaniom mumii. Można tam obejrzeć zdjęcia rentgenowskie mumii znajdujących się w zbiorach MNW i dowiedzieć się, co dokładnie kryje się pod ich pożółkłymi bandażami.
Dla tych z Was, którzy mają ochotę zobaczyć mumie z innych muzeów, polecam stronę British Museum w Londynie, gdzie można odbyć wirtualny spacer, podziwiając przechowywane tam eksponaty ze starożytnego Egiptu.
Artykuł pierwotnie ukazał się w Magazynie Dzieci.
Zainteresował Cię ten wpis? Zapisz się na mój newsletter! Otrzymasz dostęp do dalszych materiałów edukacyjnych, informacje o nowych inicjatywach i wiele inspiracji!