Blog,  Prace plastyczne

Kalendarze świąteczne – jak przygotować je z dziećmi

Kalendarze świąteczne to fantastyczne skarbnice pomysłów na prace plastyczne, zgadywanki i drobne uciechy. Jeśli zrobicie je wspólnie z dziećmi, a potem codziennie będziecie z nich korzystać, czas oczekiwania na święta stanie się jeszcze bardziej ekscytujący niż zwykle.

Dziś podpowiem Wam, jak szybko i w prosty sposób przygotować kalendarz świąteczny, który zapewni Wam wiele ciepłych, rodzinnych i świątecznych chwil!

 Magiczny grudzień – czas oczekiwania

Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie i dla moich dzieci czas oczekiwania na święta jest jednym z najcudowniejszych okresów w roku. Rozmyślania o ozdobach, poszukiwanie prezentów, tworzenie tej wyjątkowej atmosfery, której nie da się powtórzyć w żadnym innym momencie – jednym słowem magia na każdym kroku. 

Odkąd zaczęliśmy używać kalendarzy świątecznych, to magiczne grudniowe oczekiwanie stało się jeszcze bardziej wyjątkowe. Pierwszy zrobiłam w pojedynkę w ramach przedświątecznej niespodzianki, kolejne tworzyliśmy razem: obmyślaliśmy ich formę, rozmiar, kolory, zastanawialiśmy się, czy mają wisieć, leżeć czy stać. Teraz kalendarz świąteczny domowej roboty to już nasza tradycja – niemal tak ważna, jak ozdabianie choinki. 

Kalendarze świąteczne – trochę historii 

Zanim przejdziemy do kalendarzowych pomysłów, przyjrzyjmy się ciekawej historii powstania kalendarzy świątecznych.

Po raz pierwszy pojawiły się w Niemczech na początku XIX wieku – każdy grudniowy dzień oznaczano wówczas kreską na drzwiach lub zapalano codziennie święcę. Po parunastu latach zaczęto praktykować wieszanie obrazka o tematyce religijnej na każdy dzień grudnia. Stąd był już tylko krok do kalendarzy drewnianych oraz do pierwszych kalendarzy drukowanych, które powstały na samym początku XX wieku.

Gerhard Lang, znany jako twórca nowoczesnych kalendarzy adwentowych, był pierwszym, który dodał do nich charakterystyczne drzwiczki kryjące niespodzianki. Ponoć jako dziecko tak bardzo nie mógł doczekać się świąt, że jego mama przygotowywała mu kalendarze z przyczepionymi do nich biszkoptami.

Dzisiaj najpopularniejsze kalendarze świąteczne to te, które kryją w sobie czekoladkę. I chociaż dla dzieci są one na pewno atrakcyjne, to jednak mi nigdy nie wystarczały. Wolałam, żeby dla moich pociech czas oczekiwania na święta wiązał się z czymś bardziej wyjątkowym niż słodkości. Właśnie dlatego sama zabrałam się do dzieła i przygotowałam kalendarz, który zamiast czekoladek zawierał zadania na każdy przedświąteczny dzień. 

Pozwólcie, że podzielę się z Wami niektórymi z moich pomysłów!

Inspiracje na kalendarze świąteczne własnej roboty

  1. Najprostszy kalendarz świąteczny wiszący

    To przepis na najprostszy do wykonania kalendarz wiszący – był moim debiutem i okazał się strzałem w dziesiątkę. 

    Potrzebne materiały: duży arkusz brystolu, papier do wycinania, klej, pisaki, 24 małe koperty

    Instrukcja: Duży arkusz brystolu ozdóbcie wedle uznania. Ja do czerwonego podkładu przykleiłam wyciętą wcześniej zieloną papierową choinkę, ale równie dobrze można tam coś namalować. Teraz przymocujcie do niego dwadzieścia cztery małe koperty (możecie je ozdobić flamastrami, naklejkami lub ozdobną taśmą). Do każdej z kopert włóżcie kartkę z zadaniem. Ja dokładałam jeszcze po parę świątecznych naklejek, które dzieci przyklejały potem na stopniowo odsłanianej choince. Pod koniec miesiąca wyszła nam z tego piękna i kolorowa ozdoba.

    Wariacje: Jeśli potrzebujecie więcej miejsca na zadania świąteczne lub macie ochotę czasem dołożyć jakiś upominek, wówczas zamiast brystolu polecam drewnianą deskę, a zamiast kopert małe torebeczki, które możecie przymocować używając kleju na gorąco. 

    2. Kalendarz świąteczny – girlanda

    Fantastycznym pomysłem na ozdobę dziecięcego pokoju jest kalendarz w formie girlandy. 

    Potrzebne materiały: długi sznurek,  24 małe świąteczne skarpetki, ozdoby

    Instrukcja: Na sznurku zawieście w równej od siebie odległości dwadzieścia cztery małe świąteczne skarpetki. Do środka każdej z nich włóżcie zadanie oraz (opcjonalnie) mini upominek. 

    Wariacje: Zamiast skarpetek możecie przygotować różnokolorowe papierowe domki.

    3. Kalendarz świąteczny ekologiczny

    Jeśli nagromadziliście trochę puszek od kawy lub herbaty, możecie je śmiało wykorzystać do stworzenia kalendarza w wersji eko. 

    Potrzebne materiały: 24 puszki od kawy lub herbaty, papier, flamastry, świąteczne ozdoby

    Instrukcja: Puszki obklejcie tak, by wyglądały pięknie i świątecznie, następnie ustawcie je w stożek – geometryczną choinkę. Do środka każdej puszki włóżcie zadania. 

    Wariacje: Taką ekologiczną, geometryczną „choinkę” uzyskacie również używając rolek po papierze toaletowym, obklejonych lub pomalowanych na czerwono.

    Przykładowe zadania do kalendarza świątecznego

    Oto parę pomysłów na zadania, jakie możecie umieścić w Waszych świątecznych kalendarzach:

    1. Pieczemy pierniczki.
    2. Układamy świąteczny wierszyk.
    3. Uczymy się kolędy.
    4. Robimy dla kogoś coś miłego.
    5. Przygotowujemy świąteczne kartki dla najbliższych.
    6. Organizujemy wieczorny quiz świąteczny dla całej rodziny.
    7. Układamy świąteczną scenkę z klocków LEGO.
    8. Robimy dekoracje choinkowe.
    9. Ozdabiamy pokój.
    10. Słuchamy świątecznych piosenek z całego świata.
    11. Piszemy list do świętego Mikołaja.
    12. Przygotowujemy paczkę dla schroniska dla zwierzaków.
    13. Nagrywamy świąteczny filmik.
    14. Robimy świąteczną foto sesję.
    15. Idziemy do biblioteki i wypożyczamy świąteczne książki.
    16. Dzwonimy do babć i dziadków.
    17. Poznajemy historię Bożego Narodzenia.
    18. Sprzątamy pokój.
    19. Urządzamy domowe podchody z nagrodą.
    20. Przygotowujemy świąteczne danie.
    21. Ubieramy choinkę.
    22. Ozdabiamy okna w pokoju dziecięcym.
    23. Idziemy na zimowy spacer w poszukiwaniu świątecznych dekoracji.
    24. Komponujemy świąteczną playlistę.

    Bez względu na to, jaką formę kalendarza wybierzecie i jakie zadania umieścicie w środku, najważniejsze jest, że wszystko to będziecie robić razem.

    Takie wspólne majsterkowanie i pokonywanie kolejnych stopni w drodze do świąt to najlepsza i najbardziej rodzinna aktywność świąteczna jaką mogę sobie wyobrazić!

    Zainteresował Cię ten wpis? Zapisz się na mój newsletter! Otrzymasz dostęp do dalszych materiałów edukacyjnych, informacje o nowych inicjatywach i wiele inspiracji!

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    ×