Blog,  Prace plastyczne

Wspólne tworzenie ozdób świątecznych na Boże Narodzenie

Grudzień to dla mnie jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko pachnie świętami i rodzinną atmosferą i można wspólnie tworzyć mnóstwo cudownych dekoracji, które sprawiają, że nasz dom wygląda wyjątkowo i odświętnie. 

Właśnie do takiego wspólnego świątecznego tworzenia chciałam Was dziś zaprosić. Naprawdę warto znaleźć na nie trochę czasu, przygotować potrzebne materiały i wraz z dziećmi bawić się, robiąc piękne ozdoby i czekając na święta. Dzięki takim świątecznym zajęciom najmłodsi łatwiej znoszą oczekiwanie na ten najważniejszy moment w roku, a więc na Wigilię!

Pomysły na ręcznie robione dekoracje świąteczne

Oto kilka pomysłów, którymi możecie się zainspirować:

Malowana reniferowa zawieszka na choinkę

To propozycja odpowiednia nawet dla najmłodszych. Specjalnymi farbkami nadającymi się dla dzieci pomalujcie ich dłonie na kolor brązowy, a następnie odciśnijcie je na grubszej kartce. Odwróćcie odcisk tak, by palce znajdowały się na dole. Koniuszki pomalujcie na ciemniejszy brąz, koniuszek kciuka na czerwono, a nad kciukiem domalujcie rogi jak u jelenia. Teraz wystarczy otoczyć wszystko konturem zrobionym przy pomocy złotego flamastra, wyciąć, przedziurkować u góry i przewlec czerwoną wstążką, i już nasza reniferowa bombka jest gotowa!

Renifery z gałęzi

Jeśli postaci reniferów przypadły Wam do gustu, proponuję zebrać trzy niezbyt grube gałązki, a następnie skleić je razem klejem na gorąco w formie trójkąta tak, aby dwie dłuższe wystawały na paręnaście centymetrów, tworząc rogi. Teraz wystarczy tylko dokleić gotowe oczka, czerwony cekinek jako nosek i zawiązać czerwoną wstążkę do powieszenia na choince.

Papierowa choinka do dziecięcego pokoju

Zanim ubierzecie Wasze rodzinne drzewko, możecie sprawić dzieciom radość, wspólnie tworząc papierową choinkę i przywieszając ją na ścianie dziecięcego pokoju. Z grubego i dużego arkusza, najlepiej zielonego, wytnijcie kształt drzewka, a następnie stwórzcie papierowe ozdoby – bombki, pierniczki i prezenty. Wszystko to możecie wyciąć z kolorowych grubych kartek albo z białego bloku technicznego, który dzieci będą mogły pokolorować wedle uznania. Taka dwuwymiarowa choinka nie zajmie wiele miejsca, ale od razu wprowadzi doskonały, przedświąteczny klimat.

Zimowe świeczniki

Zimowe świeczniki to przepiękna, a przy tym dość łatwa do zrobienia dekoracja, którą można postawić na parapecie lub na półce z książkami i która od razu wprowadzi domowników w świąteczny nastrój. Potrzebne są tylko dobrze wyczyszczony słoik, klej, gruba sól, sznurek oraz dekoracje, które włożycie do środka: szyszki (naturalne lub pomalowane), świeczki, gałązki. Słoik posmarujcie klejem i obsypcie solą. Jeśli macie sztuczny śnieg, też go dodajcie. Gdy wyschnie, przewiążcie go sznurkiem, a do środka włóżcie Wasze ozdoby. I gotowe!

Mikołaj z papierowego talerzyka

Przy użyciu papierowego talerzyka możecie wraz z dziećmi stworzyć buźkę świętego Mikołaja – i to w zaledwie paru krokach. Będziecie potrzebować talerzyka, waty oraz farbek. Dół talerzyka wysmarujcie klejem i przyklejcie do niego kawałki waty – to broda. Czapkę wymalujcie czerwoną farbą, a na koniec domalujcie jeszcze oczy, nosek i różowe policzki. To świetna ozdoba stołu na mikołajkową kolację!

Choinki z szyszki

Efektownym, a jednocześnie prostym pomysłem na ozdoby są także choinki z szyszek. Wystarczy znaleźć różnej wielkości szyszki w lesie, a następnie pomalować je – na zielono, złoto lub jakkolwiek tylko chcecie – i dodatkowo ozdobić używając mocnego kleju, cekinów i małych koralików. Tak przygotowane choinki możecie przyprószyć sztucznym śniegiem, by wyglądały jeszcze bardziej bajkowo! 

Ozdoby z masy porcelanowej

To moje ulubione ozdoby do powieszenia na choince, bo uwielbiam masę porcelanową – to, jak się mieni i jak piękne można zrobić z niej rzeczy. Możecie kupić ją już gotową albo zrobić samodzielnie – wystarczy złączyć porcję kleju i mąki, po czym dodać do tego odrobinę cytryny i oliwy. Całość wymieszajcie, a potem rozwałkujcie i odciśnijcie ulubione kształty – możecie użyć do tego na przykład foremek do pierniczków. Nie zapomnijcie tylko o dziurkach, przez które potem przewleczecie wstążkę. Kiedy Wasze cudeńka już wyschną, możecie zostawić je w kolorze naturalnym albo pomalować według uznania.

Obojętnie jak profesjonalne (lub nie) wyjdą Wasze ozdoby, najważniejsze jest to, że robiąc je, spędzacie wspólnie czas i razem cieszycie się z tego, co tworzycie. Życzę Wam przemiłej zabawy i wielu pogodnych i ciepłych grudniowych dni. 

Zainteresował Cię ten wpis? Zapisz się na mój newsletter! Otrzymasz dostęp do dalszych materiałów edukacyjnych, informacje o nowych inicjatywach i wiele inspiracji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×