Blog,  Muzea, galerie i zwiedzanie z dziećmi

LEGO i sztuka

W Muzeum Akropolu w Atenach (oprócz wspaniałych greckich rzeźb) stoi model Akropolu zrobiony z klocków LEGO. I, co tu dużo mówić, wzbudza wielkie emocje – zwiedzający fotografują go z taką samą werwą, z jaką dokumentują wystawione w tym samym budynku dzieła sztuki.

I właśnie po zobaczeniu tego ateńskiego Akropolu z LEGO (a także po krótkim pobycie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej) moje dziecko spytało: mamo, a dlaczego artyści nie robią więcej prac z LEGO❓🙋

Pytanie to skłoniło mnie do grubszych przemysleń, bo przecież artyści używają klocków LEGO, by tworzyć sztukę, a samo LEGO sięga do tematów artystycznych, by tworzyć nowe zestawy – można złożyć zestaw LEGO z Moną Lisą, można ułożyć pięknie żółte Słoneczniki van Gogha.

Do Polski co jakiś czas przybywa wystawa klocków LEGO, na której zobaczyć można mnóstwo makiet złożonych z niesamowitej liczby klocków. Dopiero co odwiedziłam jedną z nich i widziałam tam sporo prac związanych ze sztuką – klockową Wenus z Milo, Dawida Michała Anioła, Wawel, a nawet samego Leonarda da Vinci.

Wróćmy jednak do pytania o użycie klocków LEGO do tworzenia sztuki, którą potem oglądać można w galeriach i muzeach. Świetnym przykładem, który warto pokazać dzieciom, jest rzeźba Marka Kijowskiego „Królowa Midas spoglądająca na Bugsa”. Jeszcze parę lat temu można ją było oglądać na wystawie stałej w Muzeum Narodowym w Warszawie, dziś nie jest pokazywana, ale miejmy nadzieję, że wkrótce się to zmieni. Praca ta daje dzieciom fantastyczną inspirację do korzystania z klocków LEGO w kreatywny sposób i myślenia o nich w kategoriach kolejnej techniki, którą mają pod ręką i która sprawia im tyle frajdy!

Dep.MKr 14; Kijewski/Kocur; Królowa Midas spogladająca na Bugsa (Queen Midas Looking for Bugs); 1995; mieszana; beton, klocki firmy Lego, pianka poliuratenowa, stal; wys. 210 i 145

I właśnie z taką myślą zapraszam Was do marcowej zabawy klockami LEGO. Zamiast układać z nich to, co już wielokrotnie układaliście, zaproponujcie dzieciom zabawę w sztukę. Zróbcie razem coś artystycznego –  może to być zainspirowane jakimś konkretnym dziełem sztuki albo budowlą, a może to być zupełnie innowacyjne, kreatywne wykorzystanie tego materiału do zrobienia czegoś nowego. 

Dobrej zabawy!

Zainteresował Cię ten wpis? Zapisz się na mój newsletter! Otrzymasz dostęp do dalszych materiałów edukacyjnych, informacje o nowych inicjatywach i wiele inspiracji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *