Prace plastyczne

Sensoryczna masa z mąki kukurydzianej na szybko

I tak nadszedł czas zwiększonego siedzenia w domu! Co to oznacza, wiedzą chyba wszyscy rodzice. Dla dzieci to okres cudownego czasu spędzonego z ukochanymi dorosłymi, z zabawkami i z jedzeniem, jakie uwielbiają. Dla dorosłego to oczywiście to samo… a dodatkowo także i spore wyzwanie! Podrzucam więc szybką poradę. Jeśli potrzebujesz wolnego popołudnia, a masz duży pojemnik plastikowy i trochę mąki kukurydzianej, to sprawa jest prostsza niż myślisz.

Sensoryczna masa z mąki kukurydzianej

Oto, co zrobiłam:

W duży plastikowy pojemnik z IKEI wpakowałam dwie szklaneczki – jedną z wodą, drugą z mąką kukurydzianą. Następnie zaprosiłam moich chłopców do zabawy. I miałam ich z głowy na 1,5 godziny. Przypominam, że chłopcy mieli wówczas lat 6 oraz 1,5. Z taką różnicą wieku spędzanie czasu przy tej samej zabawie nie jest wcale aż tak oczywiste.

Sensoryczna masa plastyczna z mąki kukurydzianej

Oto, co się stało:


Zaczęło się niewinnie, od przesypywania mąki do pojemnika. Potem było dodawanie wody i wypróbowywanie konsystencji masy. Po paru minutach najmłodszy był już w pojemniku, a starszy też się tam ładował. Potem zasiedli w środku i nie zmienili pozycji przez następne 1,5 godziny (dodam, że pojemnik nie jest zbyt obszerny, a opcja, że chłopcy siedzą obok siebie w spokoju dłużej niż 30 sekund nie była mi dotąd znana). Tylko od czasu do czasu prosili o więcej mąki lub wody, w pewnym momencie zapragnęli też łyżki, a potem starszy wziął swoje farbki i też je dodał. Bawili się znakomicie po prostu mieszając w mazi, okładając sobie nią nogi, zmieniając jej konsystencję, barwiąc ją itd. Zabawę zakończyłam, bo zrobiło się tak maziście, że bałam się, iż tego nie wysprzątam. Ale koniec wcale nie był traumatyczny, bo zaproponowałam panom wspólne wejście pod prysznic, co znów potraktowali jako okazję do dobrej zabawy.


I tak właśnie miałam swoje 1,5 godziny czasu, a chłopcy mieli radość i mnóstwo sensorycznych doznań. Polecam!

A jakie są Wasze najlepsze sposoby na zajęcie najmłodszych choć na chwilkę?

Po więcej pomysłów na zabawy sensoryczne dla najmłodszych zajrzyjcie tu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *