Historia sztuki dla dzieci,  Muzea, galerie i zwiedzanie z dziećmi

Chagall w Muzeum Narodowym w Warszawie

Wiadomość, że w Warszawie można oglądać wystawę prac Chagalla spadła na mnie jak grom z jasnego nieba. Takie nazwisko znajdujące się na plakatach reklamujących pokaz zorganizowany przez polskie muzeum to jednak rzadkość. Do Muzeum Narodowego pobiegłam więc jak najszybciej mogłam i oto, co zobaczyłam!

Wystawa Chagall to pokaz zbioru czternastu prac Chagalla na papierze, które zostały zakupione przez Muzeum Narodowe w Warszawie w szwajcarskim domu aukcyjnym Kornfeld. To był bezprecedensowy zakup, fantastycznie uzupełniający naszą muzealną kolekcję o dzieła artysty, jakiego w polskich zbiorach zwyczajnie brakuje. Prac więc nie jest tu zbyt dużo, ale jeśli wybieracie się na wystawę z dziećmi, zadziała to tylko na plus – ich uwaga nie będzie rozproszona i wyjdą zachwycone, a nie znudzone.

Chagall w Muzeum Narodowym w Warszawie

Wystawione prace wykonane zostały techniką mieszaną – łączą w sobie gwasz, temperę, kredki, ołówek i tusz. Pokazują tak krajobrazy, jak i tematy religijne czy zaczerpnięte z opowieści, nie brakuje w nich też motywów charakterystycznych dla Chagalla: latających postaci, fantastycznych zwierząt, cudownych kolorów i ciepłej atmosfery.

Chagall w Muzeum Narodowym w Warszawie

Marc Chagall, który urodził się w Rosji, ale większość życia spędził we Francji, jest jednym z tych artystów, którzy wcześnie wypracowali własny styl i trzymali się go do końca życia. Nie sposób pomylić go z nikim innym: jego dzieła są jakby wyjęte z baśni i marzeń. Nie dziwi więc, że stał się ulubieńcem surrealistów i wszystkich tych, których inspirują odrealnione światy.

Chagall w Muzeum Narodowym w Warszawie

Dla dzieciaków kontakt z Chagallem może okazać się bardzo odświeżający, szczególnie jeśli wcześniej miały do czynienia głównie ze starszym malarstwem. Estetyka jego prac bardzo odpowiada sposobowi, w jaki świat postrzegają właśnie najmłodsi – u Chagalla zdarzyć się może wszystko, łącznie z tym, że krowa zacznie pić kawę, a ludzie będą latać ponad domami. Wydaje mi się też, że Chagall to jeden z twórców, o których nie trzeba dzieciom za dużo mówić – jego dzieła obronią się same, ba, jestem gotowa się założyć, że bardzo się spodobają!

Chagall w Muzeum Narodowym w Warszawie

Po obejrzeniu wystawy proponuję zachęcić najmłodszych do oddania się pracy twórczej zainspirowanej artystą. Nie zapomnijcie połączyć paru technik na raz (na przykład akwareli i kredek) oraz dodać jakąś fantastyczną scenę, która nie ma prawa wydarzyć się w realnym świecie. Świetna zabawa gwarantowana!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *