Historia sztuki dla dzieci,  Kulturalny przewodnik dla rodziców,  Muzea, galerie i zwiedzanie z dziećmi

Top 5 wystaw, które warto zobaczyć z dziećmi w tą jesień

W jesienne popołudnia i weekendy na wystawy marsz! I zgodnie z tą dewizą podaję Wam pięć najciekawszych wystaw, na które warto wybrać się z dziećmi w najbliższym czasie. Oto one!

Peter Paul Rubens, Portret Damy, zdjęcie za https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/rubens-van-dyck-teniers-ze-zbiorow-dulwich-picture-gallery

Pięć najciekawszych wystaw tej jesieni

Arcydzieła dla króla? Rubens, van Dyck, Teniers II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery, Podchorążówka, Łazienki Królewskie, Warszawa, do 1 grudnia 2022

Dulwich Picture Gallery odwiedzałam regularnie, gdy mieszkałam w Londynie. Poznałam tam niezwykle ciekawą historię muzeum, które powstało na bazie kolekcji, jaką król Stanisław August Poniatowski gromadził do swoich zbiorów. Patrząc na cudowne obrazy tam wiszące lubiłam puszczać wodze fantazji i zastanawiać się, co by było, gdyby jednak dotarły do Polski i zdobiły teraz jedno z naszych muzeów.

Dzięki wystawie w Łazienkach moje fantazje choć trochę się spełniły: możemy dziś podziwiać część kolekcji z Dulwich w Warszawie. Nie zabrakło na niej wyjątkowych dzieł Rubensa, van Dycka czy Teniersa II, więc odwiedzenie jej gwarantuje najwyższe doznania artystyczne i pozwoli i Wam i dzieciakom na odrobinę luksusu związanego z oglądaniem sztuki najwyższych lotów w naszej stolicy.

Anish Kapoor, Muzeum Rzeźby Współczesnej, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, do 12.02.2023

Anish Kapoor to jeden z najciekawszych rzeźbiarzy nowoczesnych. Urodził się w Indiach, mieszka i tworzy w Londynie. Wystawa w Orońsku to pierwsza okazja, żeby przyjrzeć się jego pracom w Polsce. To także doskonały pretekst do wyprawy do Orońska, gdzie do zobaczenia jest o wiele więcej, a wszystko to w otoczeniu pięknego parku wokół muzeum.

Tutanchamon, Grobowiec i skarby, Muzeum Nowa Praga, Warszawa, od 26.10.2022

Tu nieco z innej beczki, ale nadal ciekawie. Tutanchamon, Grobowiec i skarby to wystawa multimedialna, która opowiada o słynnym odkryciu grobowca Tutanchamona przez Howarda Cartera. Nie znajdziecie na niej oryginalnych dzieł sztuki, ale za to dowiecie się więcej o niezwykle inspirującej historii, a także poczujecie się, jakbyście sami byli archeologami-odkrywcami.

Magia starożytnego Egiptu, Muzeum Narodowe w Lublinie, do 5 marca 2023

Zostając w temacie starożytnego Egiptu, warto wybrać się do Lublina, gdzie otwarto niedawno wystawę poświęconą właśnie tej cywilizacji. Składa się na nią blisko dwieście artefaktów pochodzących z miejsc takich jak Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu. Wiele z obiektów pokazywanych będzie po raz pierwszy, a biorąc pod uwagę naszą chlubną wieloletnią obecność na wykopaliskach w Egipcie, na pewno będzie ciekawie!

Zabawa w dom – ulubione zabawki z czasów PRL-u, Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek, Warszawa

Żeby nie było za poważnie, proponuję także wystawę poświęconą lalkom z epoki PRL-u. Dla mnie osobiście odwiedzanie tego typu ekspozycji jest zawsze swoistą podróżą w czasie, którą nie raz kończę z łezką w oku. Dla dzieciaków to z kolei świetna lekcja historii, a także możliwość odkrycia nowych, ciekawych postaci i bohaterów oraz przyjrzenia się, jak bardzo zmienia się to, czym bawią się najmłodsi!

Macie pomysły, co jeszcze powinno znaleźć się na mojej liście? Piszcie śmiało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *