Historia sztuki dla dzieci,  Muzea, galerie i zwiedzanie z dziećmi

Wojciech Fangor – garść ciekawych faktów (nie tylko dla dzieci)

Przy okazji dużej wystawy prac Wojciecha Fangora, którą oglądać można w Muzeum Narodowym w Gdańsku (a konkretnie w Pałacu Opatów), zebrałam dla Was parę ciekawych informacji na temat artysty, które mogą się Wam przydać niezależnie od tego, czy wystawę odwiedzicie sami czy w towarzystwie Waszych pociech. Oto one:

Fangor zasłynął malarstwem pulsującym

W latach 60. i 70. XX wieku mieszkający w Stanach Zjednoczonych Fangor stworzył swój najsłynniejszy cykl prac, charakteryzujący się okręgami i falami. Jego celem było skupienie uwagi widza na kolorze, który miał wciągać go do środka obrazu i rozpływać się w oczach. Płótna powstałe w tym okresie zdają się pulsować i falować, a kolory przenikają się z sobą, tworząc zupełnie nowe jakości. Jego eksperymenty okazały się prekursorskie dla rodzącego się wówczas op-artu i zapewniły mu miejsce wśród najbardziej znanych przedstawicieli tego ruchu na świecie.

To jedyny Polak, który miał swoją wystawę indywidualną w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku

Właśnie ze względu na jego dokonania na amerykańskiej scenie artystycznej, w roku 1970 Fangor miał swoją wystawę indywidualną w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. To olbrzymie wyróżnienie, które do tej pory nie spotkało żadnego innego artysty z Polski.

Zanim wyjechał z Polski, tworzył obrazy socrealistyczne

Jak wielu żyjących wówczas w Polsce artystów, początkowo Wojciech Fangor malował w stylu socrealistycznym. Powstały wówczas obraz Postaci do dziś jest jednym z najbardziej znanych obrazów socrealistycznych w Polsce. Pokazuje ubraną na zachodni sposób kobietę, której przyglądają się prawdziwi robotnicy, pracujący ku chwale ojczyzny.

Fangor tworzył plakaty

Oprócz malarstwa, Wojciech Fangor zajmował się także plakatami. Jest jednym z najbardziej znanych naszych plakacistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *