Dołączcie do akcji Uśmiech w Muzeum!!!
Właśnie ruszyła akcja Uśmiech w Muzeum, która ma na celu pobudzenie dziecięcej kreatywności i wrażliwości poprzez rozmowy o instytucjach kultury, ich roli i emocjach, które towarzyszą dzieciom, gdy je odwiedzają. Serdecznie zachęcam Was do wzięcia w niej udziału – szczegóły poniżej!
Na czym polega akcja Uśmiech w Muzeum?
Uśmiech w Muzeum to akcja przygotowana w ramach inicjatywy Połączmy Sztuki (łączącej w sobie ćwiczenia rozwojowe dla dzieci i wiedzę z zakresu historii sztuki) we współpracy z Magazynem Dzieci. Jej celem jest zachęcanie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym do odwiedzania muzeów i instytucji kulturalnych i dzielenia się swoimi odczuciami i emocjami związanymi z każdą z takich wizyt. Krótko mówiąc, wprowadza MODĘ NA MUZEA!!!
W ramach akcji przygotowałyśmy plakat, który można ściągnąć ze strony internetowej Połączmy Sztuki lub przy pomocy znajdującego się na nim kodu QR. Plakat przedstawia mapę Polski, a zadaniem dzieci jest zaznaczyć na mapie muzea lub instytucje kulturalne, które odwiedziły, a które wywołały na ich twarzach uśmiech.
Dodatkowo zachęcamy także, by na odwrocie lub osobnej kartce dzieci wykonały rysunek pokazujący tę wizytę i ich emocje z nią związane. Wszystkie prace zostaną opublikowane na naszej stronie, z nadesłanych mapek zaś stworzymy Mapę Dziecięcych Uśmiechów, z zaznaczonymi na niej przyjaznymi dzieciom instytucjami kultury.
Jak wziąć udział w akcji?
Zapraszamy do wydrukowania plakatu, a także do promowania akcji Uśmiech w Muzeum na swoich mediach społecznościowych, oznaczając stronę https://www.facebook.com/PolaczmySztuki oraz stosując hasztag #uśmiechwmuzeum.
W skrócie:
- Ściągnijcie plakat ze strony Połączmy Sztuki i wydrukujcie go.
- Wraz z dziećmi pomyślcie o instytucji kulturalnej, którą odwiedziliście, a która wywołała na Waszych twarzach uśmiech.
- Zaznaczcie ją na plakatowej mapce Polski.
- Po drugiej stronie kartki poproście dzieci, by narysowały swoją wizytę lub coś, co im się podczas niej szczególnie podobało. Mogą też pokolorować mapkę, żeby upięknić plakat.
- Zróbcie zdjęcie i mapce i rysunkowi, a następnie prześlijcie je do nas – https://www.facebook.com/PolaczmySztuki.
- Czekajcie aż opublikujemy Wasze prace, a w międzyczasie sami o nich napiszcie w Waszych mediach społecznościowych, oznaczając nasz profil oraz używając hasztagów #uśmiechwmuzeum i #modanamuzea.
Kto może dołączyć do akcji Uśmiech w Muzeum?
Zapraszamy każdego: dzieci malutkie i większe, przedszkolaki, uczniów, ich rodziców, opiekunów, przedszkola, szkoły, placówki kulturalne, muzea, galerie – nasz plakat można powiesić przy wejściu do Waszego przedszkola, szkoły, galerii, muzeum, skansenu, by zachęcić do uczestnictwa w akcji jeszcze więcej dzieci. Nie istnieją żadne limity wiekowe – im nas więcej, tym lepiej!
O nas
Za naszym duetem współpracującym przy projekcie Połączmy Sztuki: Uśmiech w Muzeum stoją Ewa Baranowska-Jojko, specjalistka w dziedzinie arteterapii oraz Dagmara Budzbon-Szymańska, pisarka i historyczka sztuki.
Ewa Baranowska-Jojko jest absolwentką studiów pedagogicznych i podyplomowych oraz kursów kwalifikacyjnych ze sztuki i arteterapii, a także coachką. Jest autorką projektów, publikacji i książek dla dzieci, m.in. Arteterapia dla dzieci. Propozycje ćwiczeń plastycznych i pomysły na dialogi z najmłodszymi, Rozwojowa kreska. Ćwiczenia plastyczne z elementami arteterapii. Wymyśliła i współnapisała książkę dla dzieci Rozwojowe wzgórze. Program rozwoju osobistego dla dzieci z elementami arteterapii, wydaną przez Polskie Wydawnictwo Edukacyjne Harmonia, a także gręrozwojową Głaskotki, Wydawnictwo Klett. Stale współpracuje z magazynami dla specjalistów i rodziców, między innymi z czasopismem Dzieci. Magazyn dla rodziców.
Dagmara Budzbon-Szymańska jest pisarką, historyczką sztuki, tłumaczką i blogerką, absolwentką Uniwersytetu Sieneńskiego i Instytutu Sztuki Courtauld w Londynie. Jest autorką książek dla dzieci – detektywistycznej serii ze sztuką w tle Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk, z których pierwsza część została wyróżniona poprzez uwzględnienie jej na liście lektur Wielkiego Maratonu Czytelniczego 2022/2023, oraz książki dla przedszkolaków o tworzeniu prac artystycznych przy użyciu naturalnych materiałów Sówka Jędruś: Zabawa w artystów.
Autorka zajmuje się również tłumaczeniem literatury i prowadzi bloga parentingowego poświęconego sztuce dla dzieci sztukadladzieci.pl. Od wielu lat pisze teksty dla czasopism i gazet, między innymi dla Obiegu, Women’s Art Journal i Dzieci. Magazyn dla rodziców; współpracowała też z nieistniejącym już Art&Business. Prócz pisania prowadzi warsztaty dla dzieci na temat sztuki i książek.
Będzie nam niezwykle miło, jeśli dołączycie do naszej akcji i razem przyłożymy cegiełkę do budowania pozytywnych odczuć kulturalnych dla najmłodszych!
Zainteresował Cię ten wpis? Zapisz się na mój newsletter! Otrzymasz dostęp do dalszych materiałów edukacyjnych, informacje o nowych inicjatywach i wiele inspiracji!