Ręcznie robione pamiątki z wakacji
Nie ma chyba piękniejszego okresu dla dzieci niż lato i wakacje. Mają wtedy najwięcej czasu, by dobrze się bawić, obcować z naturą i spędzać dni w otoczeniu najbliższych. Dlatego właśnie warto podrzucić im pomysł zrobienia własnych wakacyjnych pamiątek, które pomogą im wspominać te piękne chwile, gdy za oknem zrobi się zimno i ciemno.
Najlepszych materiałów do wakacyjnych pamiątek dostarcza sama przyroda. I właśnie do zrobienia takich prostych, przyrodniczych prac chcę Was dziś zachęcić. Zerknijcie poniżej i dajcie się zainspirować tym, co znajdziecie na wyciągnięcie ręki.
- Muszle
Jeśli spędzacie trochę wolnego czasu nad morzem lub jeziorem, na pewno otaczają Was muszle. Mają piękne i różnorodne kształty i kolory, a samo zbieranie ich należy do jednych z najprzyjemniejszych wakacyjnych zajęć. Wystarczy wiaderko i już można brodzić w wodzie w poszukiwaniu muszelkowych skarbów.
Kiedy już je zbierzecie, przygotujcie dobry klej i karton. Teraz wystarczy, że dzieci dadzą się ponieść fantazji i stworzą własne płaskorzeźby. Dinozaury, drzewa, psy, kompozycje abstrakcyjne – wszystko będzie wyjątkowe i sprawi im dużo radości. A może użyjecie też farb i powstanie z tego ciekawy kolaż?
- Piasek
Piasek, najlepiej bialutki i morski, to doskonały materiał na usypywanie mandali – piaskowej mozaiki. Dla buddyjskich mnichów służy ona medytacji, dla Was może być po prostu świetną zabawą. Jeśli nie chcecie, by piaskowa rzeźba zniszczyła się przy pierwszym powiewie wiatru, usypcie ją na kartce posmarowanej klejem. A jeśli chcielibyście ciut bardziej upodobnić się do tybetańskich mnichów, zabarwcie piasek barwnikiem lub farbką i usypujcie kompozycje kolorystyczne!
- Patyki
Małe patyki mogą posłużyć Wam do zrobienia ślicznego wazonika. Wystarczy przyciąć je do odpowiedniej długości, a następnie przy pomocy drucika owinąć wokół słoika. Dla lepszego efektu przyłóżcie do słoika ciemną bibułkę zanim zaczniecie ozdabiać go patykami, by później nie było widać prześwitów.
- Liście i rośliny
Liście to niekończące się źródło inspiracji: można je zasuszać, można też moczyć w farbach i odbijać na kartkach. Można je wreszcie po prostu rysować.
Jeśli piszecie się na dłuższy projekt, wykonajcie domowej roboty zielnik. Wklejajcie zasuszone rośliny i podpisujcie je. Poszukujcie takich, których jeszcze nie macie. To świetna okazja, by rodzinnie porozmawiać o przyrodzie, a jednocześnie wytłumaczyć najmłodszym, że nie każdą roślinę można zerwać i ze sobą zabrać. Przyrodnicy, do dzieła!
- Kamienie
Zastosowań zwykłych kamyczków jest tyle, że nie sposób ich wszystkich opisać. Są cudowne do rzucania w wodę, świetne do zbierania i budowania tamy w strumyczku. Ale mogą też okazać się doskonałym materiałem do zrobienia kamiennych ludków. Klejem na ciepło sklejcie kamyczki o różnych kształtach i kolorach, a następnie udekorujcie je roślinami i patykami, tworząc bujne włosy albo szałowe kreacje. Kamienne ludki dostarczą Wam sporo śmiechu, a jednocześnie mogą stać się przyjaciółmi na długie jesienne wieczory!
Artykuł ukazał się pierwotnie w Magazynie Dzieci.
Zainteresował Cię ten wpis? Zapisz się na mój newsletter! Otrzymasz dostęp do dalszych materiałów edukacyjnych, informacje o nowych inicjatywach i wiele inspiracji!