Historia sztuki dla dzieci
- Blog, Historia sztuki dla dzieci, Kulturalny przewodnik dla rodziców, Muzea, galerie i zwiedzanie z dziećmi
Mumie – historia dla dzieci z dreszczykiem
Nie ma chyba bardziej ekscytującej historii dla dzieci niż ta o mumiach, a mumie są chyba najbardziej ekscytującymi obiektami historycznymi! Jest w nich coś, co pobudza wyobraźnię, inspiruje i wciąga nawet najmłodszych bywalców muzeów. Dlaczego nie wykorzystać tej magii, by rozpocząć przygodę najmłodszych ze sztuką? Dlaczego mumie intrygują? Często powtarzam, że w kwestii zainteresowania dziecka sztuką mniej znaczy więcej. Wybranie jednego obiektu z całego muzeum będzie dla najmłodszych znacznie lepsze niż obejrzenie wszystkiego od razu. Od tej reguły jest jednak jeden wyjątek: mumie. Te można oglądać w większej liczbie, bo gwarantują sukces. Są tajemnicze, trochę straszne, a jednocześnie fascynujące, słowem łączą w sobie wszystkie te cechy, które dzieci po prostu…
- Blog, Historia sztuki dla dzieci, Kulturalny przewodnik dla rodziców, Muzea, galerie i zwiedzanie z dziećmi
Muzeum Narodowe w Warszawie: Surrealizm – inne mity
Surrealizm – inne mity to wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie, a pokazująca polskie oblicze surrealizmu. Jeśli wybieracie się, by obejrzeć ją z dziećmi, oto kilka rad! Przede wszystkim zaznaczam, że wystawa jest niezwykle ciekawa i na pewno znajdziecie w niej wiele interesujących Was treści: jest i o początkach surrealizmu w Polsce, jest trochę dzieł naszych wybitnych twórczyń: Marii Jaremy, Erny Rosenstein czy Fortnaty Obrąpalskiej, jest też wiele ciekawych surrealistycznych przedmiotów, a także prace nowsze, jak na przykład ta Goshki Macugi przedstawiająca Helenę Bławatską, żyjącą w XIX wieku współzałożycielkę Towarzystwa Teozoficznego. Jednak dla dzieci próba objęcia tak wielu prac może okazać się zbyt przytłaczająca, dlatego z góry warto wybrać…
-
Tajemnice Słoneczników van Gogha
Lipiec to miesiąc słoneczników – żadne pole nie wygląda tak pięknie, jak to wypełnione ich żółtymi kwiatami (no, może jeszcze tylko to rzepakowe…). Wiemy o tym my, wiedział i van Gogh, który słoneczniki uwielbiał i namalował wielokrotnie. Oto kilka ciekawych faktów o słonecznikach i ich najbardziej znanym wielbicielu! Van Gogh namalował pięć wersji słoneczników w wazonie Choć słoneczniki to najbardziej znany motyw w twórczości Van Gogha, niewiele osób wie, że artysta namalował aż pięć wersji tych kwiatów znajdujących się w wazonie. Oprócz tego słoneczniki znalazły się też w jego innych kompozycjach – artysta doceniał ich piękno i chciał być z nimi utożsamiany. “Słoneczniki” były kolorystycznym eksperymentem Każda wersja “Słoneczników” była…
-
Sztuka ziemi
Twoje dziecko uwielbia zbierać patyczki, kamyki, muszelki i szyszki? Będąc na spacerze może bez końca rysować palcem po piasku? Gratuluję! Masz w domu młodego artystę uprawiającego sztukę ziemi! Czym jest sztuka ziemi? Dzieci często lubią bawić się w sposób, z jakiego potem korzystają dorośli artyści – wielu ze znanych twórców za punkt honoru ma wręcz odnalezienie w sobie dziecka i tworzenie tak, jakby nie znali żadnych wpojonych im przez otoczenie zasad. A dzieci są niekończącym się źródłem inspiracji – często intuicyjnie sięgają po materiały albo sposób tworzenia, który jest niezwykle oryginalny, bardzo świeży i nowoczesny. Tak właśnie jest w przypadku sztuki ziemi. To nurt artystyczny, którego przestrzenią działania jest środowisko naturalne. Pierwsze…
-
Historia pewnego jajka
Jakie jest najsłynniejsze jajo na świecie? Prócz tego kurzego, co do którego wciąż nie wiadomo, czy było przed kurą, czy jednak po? Oczywiście jajo Fabergé! Pierwsze jajko z niespodzianką Jeśli myślicie, że jajko z niespodzianką to wynalazek formy Kinder, to nic bardziej mylnego. Pierwsze jaja z niespodzianką powstały znacznie wcześniej, a niespodzianki w nich zawarte mocno różniły się od plastikowych figurek dinozaurów czy postaci z bajek. Pierwsze jajo Fabergé, bo właśnie o nich mowa, powstało w roku 1885 z rozkazu cara Aleksandra III, który chciał podarować je swoje żonie. Zlecenie otrzymał Peter Carl Fabergé, jubiler, który po wykonaniu pierwszego jaja stał się nadwornym złotnikiem i miał całkowitą swobodę jeśli chodzi…
-
Miecze i ich intrygująca historia
Miecze często kojarzą się nam z wojną i może właśnie przez to nieraz omijamy je w muzeach, by skupić się na bardziej „pokojowych” eksponatach. Jednak ich historia w równym stopniu co z wojną łączy się z modą, i właśnie pod tym kątem warto zaprezentować je dzieciom. Miecze symbolem mody Pierwszy raz porządnie przyjrzałam się mieczom, gdy pracowałam w londyńskim Wallace Collection. Tamtejszy zbiór szabli, zbroi i militariów był największym, jaki widziałam, ale zainteresowałam się nim dopiero wtedy, kiedy przygotowywaliśmy wystawę o historii mieczy. To właśnie wówczas dowiedziałam się, że prócz oczywistej funkcji pojedynkowej, w średniowiecznej i renesansowej Europie miecze były przede wszystkim obiektami związanymi z modą. Jak stwierdził słynny estoński…
-
Picasso: “Wszystkie dzieci rodzą się artystami. Sztuka polega na tym, by pozostać nimi do końca życia.”
Jeśli jest jeden artysta, któremu się to udało, to jest nim właśnie Picasso. Mimo bardzo tradycyjnego wykształcenia artystycznego, stał się jednym z najbardziej odkrywczych, najważniejszych i najodważniejszych artystów XX wieku, a jego prace pozostały świeże i innowacyjne mimo upływających lat. Patrząc na jego rzeźby, ceramikę czy obrazy czuć bijącą z nich siłę twórczą i moc, i zupełnie nie ma znaczenia, czy Picasso stworzył je mając lat 20 czy 70. Wydaje się, że stając przed materiałem artystycznym zawsze potrafił odnaleźć w sobie dziecko, wrażliwe, uważne i pewne siebie, chcące pokazać coś nowego. Może właśnie dlatego dzieci tak lubią prace Picassa? Bo czują z nimi jakąś więź, identyfikują się z nimi albo…
-
Wojciech Fangor – garść ciekawych faktów (nie tylko dla dzieci)
Przy okazji dużej wystawy prac Wojciecha Fangora, którą oglądać można w Muzeum Narodowym w Gdańsku (a konkretnie w Pałacu Opatów), zebrałam dla Was parę ciekawych informacji na temat artysty, które mogą się Wam przydać niezależnie od tego, czy wystawę odwiedzicie sami czy w towarzystwie Waszych pociech. Oto one: Fangor zasłynął malarstwem pulsującym W latach 60. i 70. XX wieku mieszkający w Stanach Zjednoczonych Fangor stworzył swój najsłynniejszy cykl prac, charakteryzujący się okręgami i falami. Jego celem było skupienie uwagi widza na kolorze, który miał wciągać go do środka obrazu i rozpływać się w oczach. Płótna powstałe w tym okresie zdają się pulsować i falować, a kolory przenikają się z sobą,…
-
Przesilenie. Malarstwo Północy – dla dzieci
Wystawa Przesilenie. Malarstwo Północy, którą oglądać można w Muzeum Narodowym w Warszawie, to niewątpliwa gratka dla wielbicieli sztuki krajów nordyckich. Jeśli wybieracie się na nią z dziećmi, ze względu na natłok pokazanych tam obrazów (oraz tłumy zwiedzających) warto dobrze się przygotować i nie starać się im pokazać wszystkiego naraz. Oto parę pomysłów, jakie możecie wykorzystać. Jak pisałam w tekście Jak zachęcić przedszkolaka do muzeów, próba pokazania dzieciom wszystkiego, co znajduje się na danej wystawie, bardzo często kończy się niepowodzeniem. Najmłodsi mogą mieć problemy ze skupieniem się na tak wielu obrazach, a oglądanie “kolejnego pejzażu” może je zwyczajnie znudzić i zniechęcić. Dlatego właśnie z wystawy Przesilenie. Malarstwo Północy wybrałam parę ciekawych…
-
Abakanowicz. Konfrontacje
Tylko do 19 lutego na Zamku Królewskim w Warszawie oglądać można fantastyczną wystawę rzeźb Magdaleny Abakanowicz. Dlaczego warto się na nią wybrać i jak porozmawiać o niej z dziećmi? Magdalena Abakanowicz to jedno z najważniejszych nazwisk sztuki nowoczesnej. Nie tylko w Polsce – prace rzeźbiarki już od wielu lat znajdują się w kanonie najlepszej sztuki światowej, jej wystawy oglądać można regularnie na całym świecie, a jej rzeźby znaleźć można w przestrzeniach publicznych w Poznaniu, Nowym Jorku czy w Jerozolimie. W zeszłym roku w londyńskim Tate Modern otwarto retrospektywę rzeźb Abakanowicz, która jest zarazem największą ich prezentacją od dłuższego już czasu. Warszawski Zamek Królewski również przygotował poświęconą artystce ekspozycję, która pozwala…