Kulturalny przewodnik dla rodziców
- Blog, Historia sztuki dla dzieci, Kulturalny przewodnik dla rodziców, Muzea, galerie i zwiedzanie z dziećmi
Mumie – historia dla dzieci z dreszczykiem
Nie ma chyba bardziej ekscytującej historii dla dzieci niż ta o mumiach, a mumie są chyba najbardziej ekscytującymi obiektami historycznymi! Jest w nich coś, co pobudza wyobraźnię, inspiruje i wciąga nawet najmłodszych bywalców muzeów. Dlaczego nie wykorzystać tej magii, by rozpocząć przygodę najmłodszych ze sztuką? Dlaczego mumie intrygują? Często powtarzam, że w kwestii zainteresowania dziecka sztuką mniej znaczy więcej. Wybranie jednego obiektu z całego muzeum będzie dla najmłodszych znacznie lepsze niż obejrzenie wszystkiego od razu. Od tej reguły jest jednak jeden wyjątek: mumie. Te można oglądać w większej liczbie, bo gwarantują sukces. Są tajemnicze, trochę straszne, a jednocześnie fascynujące, słowem łączą w sobie wszystkie te cechy, które dzieci po prostu…
-
“Szkice przestrzeni” w Królikarni
Jeszcze tylko do końca tygodnia w warszawskiej Królikarni oglądać można bardzo ciekawą wystawę prac rzeźbiarki Aliny Ślesińskiej. Warto się wybrać, bo ekspozycja ma potencjał, żeby zainteresować dzieci i dać im sporo do myślenia! Alina Ślesińska to jedna z tych artystek, które w Polsce nigdy nie zrobiły aż tak wielkiej kariery (a w każdym razie nie dzięki sztuce – w kraju była bardziej znana ze swej urody i stylu), natomiast błysnęły za granicą. Była rzeźbiarką, ale nie w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, bo przekraczała granice między rzeźbą, architekturą i wyobraźnią. Jej prace są bardzo wizjonerskie – niby to rzeźby, ale jednak bardziej pasuje do nich nazwa konstrukcje przestrzenne. Zdjęcia jej rzeźb…
-
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Czasem żeby odkryć perełki wcale nie trzeba jechać daleko, i tak właśnie stało się w przypadku Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, do którego zawitaliśmy przypadkowo, po drodze, i po którym zupełnie nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Okazało się, że to prawdziwa kopalnia wiedzy o przemyśle lniarskim na ziemiach polskich. Bo nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, że pod koniec XIX wieku żyrardowskie Zakłady Lniarskie stały się najpotężniejszą fabryką lnu ówczesnej Europy. Pochodzące stamtąd wyroby były cenione na całym świecie. W okresie największego rozwoju fabryka zatrudniała aż do dziewięciu tysięcy pracowników i pracowała na pełnych obrotach, przyczyniając się także do rozwoju samego Żyrardowa, w którym nadal można podziwiać świetną architekturę budynków mieszkalnych…
- Blog, Historia sztuki dla dzieci, Kulturalny przewodnik dla rodziców, Muzea, galerie i zwiedzanie z dziećmi
Muzeum Narodowe w Warszawie: Surrealizm – inne mity
Surrealizm – inne mity to wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie, a pokazująca polskie oblicze surrealizmu. Jeśli wybieracie się, by obejrzeć ją z dziećmi, oto kilka rad! Przede wszystkim zaznaczam, że wystawa jest niezwykle ciekawa i na pewno znajdziecie w niej wiele interesujących Was treści: jest i o początkach surrealizmu w Polsce, jest trochę dzieł naszych wybitnych twórczyń: Marii Jaremy, Erny Rosenstein czy Fortnaty Obrąpalskiej, jest też wiele ciekawych surrealistycznych przedmiotów, a także prace nowsze, jak na przykład ta Goshki Macugi przedstawiająca Helenę Bławatską, żyjącą w XIX wieku współzałożycielkę Towarzystwa Teozoficznego. Jednak dla dzieci próba objęcia tak wielu prac może okazać się zbyt przytłaczająca, dlatego z góry warto wybrać…
-
Trochę o historii Ziemii – Muzeum Ziemii PAN
Mój profesor od archeologii mawiał, że nie ma sztuki bez sztuki mięsa. Tak lubił zaczynać swoje wykłady na temat prehistorii człowieka i pierwszych malowideł naskalnych. Razem z moimi synkami natomiast zgłębiamy ostatnio czasy jeszcze dawniejsze, a mianowicie to, co było przed człowiekiem. I właśnie na tej fali wybraliśmy się do Muzeum Ziemii PAN. Oto, co tam zastaliśmy. Pierwszym, co należy wspomnieć, jest świetna lokalizacja. Muzeum znajduje się w dwóch starych budynkach przy Alei na Skarpie w Warszawie, więc oprócz zwiedzania ich wnętrza, warto zerknąć na nie z zewnątrz i, jeśli dopisuje pogoda, przejść się po otaczającym je terenie zielonym. Samo muzeum nie jest zbyt wielkie, ale dla młodych odkrywców prehistorii…
-
Kulturalne ferie w Warszawie
Jeśli szukacie ciekawych atrakcji kulturalnych dla dzieci na ostatnie kilka dni warszawskich ferii, mam dla Was parę dobrych propozycji. Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Narodowe w Warszawie ma świetną ofertę edukacyjną, a na ferie przygotowało specjalne atrakcje dla dzieci: warsztaty animacji poklatkowej, warsztaty malarskie, spotkania ze sztuką. Po więcej informacji zajrzyjcie na ich stronę. Muzeum Warszawy Muzeum Warszawy też przygotowało ciekawe atrakcje, i to w wielu lokalizacjach: jest wystawa Eko-eksperymentarium w Muzeum Warszawskiej Pragi, są także warsztaty rysowania. Szczegóły tu. Kino Muranów Jeśli Wasze dziecko na słowo “atrakcja” widzi kino, może zainteresuje Was super repertuar Kina Muranów. Jest tu wszystko – od Lassego i Mai aż do Dzieci z Bullerbyn…
-
Wystawy na zimę – TOP 6
Gotowi na moje kolejne TOP 6, tym razem uwzględniające wystawy, które warto zobaczyć z dziećmi (lub bez) tej zimy? Oto one! Jeśli macie swoje typy, których tu nie wymieniłam, dajcie koniecznie znać w komentarzu lub na FB! Sześć najciekawszych wystaw tej zimy Bez zbędnych wstępów, oto sześć najciekawszych wystaw, na jakie warto wybrać się w najbliższych miesiącach. 1. Abakanowicz. Konfrontacje. Zamek Królewski w Warszawie, do 19.02 Abakanowicz. Konfrontacje to nasza rodzima odpowiedź na wielką wystawę prac artystki, którą można teraz oglądać w Tate Modern w Londynie. Jeśli nie dacie rady wybrać się do Londynu, koniecznie wybierzcie się na warszawskie stare miasto i odwiedźcie Zamek Królewski. Znajdziecie tam nieprawdopodobnie intrygujące rzeźby…
- Blog, Historia sztuki dla dzieci, Kulturalny przewodnik dla rodziców, Muzea, galerie i zwiedzanie z dziećmi
Arcydzieła dla króla w Łazienkach Królewskich – wystawa idealna dla dzieci
Oglądając wystawę Arcydzieła dla króla? Rubens, Van Dyck, Teniers II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery zorganizowaną w Łazienkach Królewskich w Warszawie zdałam sobie sprawę, że to idealna wystawa do zwiedzenia z dziećmi. Oto dlaczego! Arcydzieła z Londynu – trochę historii Zanim napiszę Wam, dlaczego Arcydzieła dla króla to moim zdaniem idealna propozycja na kulturalne spędzenie czasu z dzieckiem, opowiem Wam trochę o galerii w Dulwich, z której pokazane w Łazienkach obrazy do nas przyjechały. Kiedy mieszkałam w Londynie odwiedzałam ją wielokrotnie i za każdym razem urzekała i intrygowała mnie jej historia. Wiele z obrazów, które w tej chwili znajdują się w jej zbiorach, kupionych zostało przez londyńskiego kolekcjonera Noela Desenfansa…
- Blog, Historia sztuki dla dzieci, Kulturalny przewodnik dla rodziców, Muzea, galerie i zwiedzanie z dziećmi
Rodin w Łazienkach Królewskich i parę ciekawych faktów dla dzieci
Już tylko do jutra w warszawskich Łazienkach Królewskich zobaczyć można wystawę trzech rzeźb Auguste’a Rodina. Każdemu, kto choć trochę lubi sztukę, serdecznie polecam się tam wybrać. Jeśli macie dzieci, zabierzecie je ze sobą. Oto dlaczego! Powody, dla których warto wybrać się na wystawę rzeźb Rodina Auguste Rodin to jeden z najciekawszych rzeźbiarzy wszechczasów. Uważany za ojca rzeźby nowoczesnej i za jednego z prekursorów impresjonizmu i ekspresjonizmu w rzeźbie, był postacią intrygującą, a jego prace zawsze wzbudzają emocje. Żeby w pełni docenić ich kunszt, trzeba im się chwilę przyjrzeć – zobaczyć, jak pod marmurem pulsuje krew, jak w brązie rodzi się ruch. W Warszawie okazje, żeby zobaczyć jego rzeźby na żywo zdarzają…
- Blog, Historia sztuki dla dzieci, Kulturalny przewodnik dla rodziców, Muzea, galerie i zwiedzanie z dziećmi
Top 5 wystaw, które warto zobaczyć z dziećmi w tą jesień
W jesienne popołudnia i weekendy na wystawy marsz! I zgodnie z tą dewizą podaję Wam pięć najciekawszych wystaw, na które warto wybrać się z dziećmi w najbliższym czasie. Oto one! Pięć najciekawszych wystaw tej jesieni Arcydzieła dla króla? Rubens, van Dyck, Teniers II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery, Podchorążówka, Łazienki Królewskie, Warszawa, do 1 grudnia 2022 Dulwich Picture Gallery odwiedzałam regularnie, gdy mieszkałam w Londynie. Poznałam tam niezwykle ciekawą historię muzeum, które powstało na bazie kolekcji, jaką król Stanisław August Poniatowski gromadził do swoich zbiorów. Patrząc na cudowne obrazy tam wiszące lubiłam puszczać wodze fantazji i zastanawiać się, co by było, gdyby jednak dotarły do Polski i zdobiły teraz jedno…