Muzea, galerie i zwiedzanie z dziećmi
- Blog, Historia sztuki dla dzieci, Kulturalny przewodnik dla rodziców, Muzea, galerie i zwiedzanie z dziećmi
Mumie – historia dla dzieci z dreszczykiem
Nie ma chyba bardziej ekscytującej historii dla dzieci niż ta o mumiach, a mumie są chyba najbardziej ekscytującymi obiektami historycznymi! Jest w nich coś, co pobudza wyobraźnię, inspiruje i wciąga nawet najmłodszych bywalców muzeów. Dlaczego nie wykorzystać tej magii, by rozpocząć przygodę najmłodszych ze sztuką? Dlaczego mumie intrygują? Często powtarzam, że w kwestii zainteresowania dziecka sztuką mniej znaczy więcej. Wybranie jednego obiektu z całego muzeum będzie dla najmłodszych znacznie lepsze niż obejrzenie wszystkiego od razu. Od tej reguły jest jednak jeden wyjątek: mumie. Te można oglądać w większej liczbie, bo gwarantują sukces. Są tajemnicze, trochę straszne, a jednocześnie fascynujące, słowem łączą w sobie wszystkie te cechy, które dzieci po prostu…
-
“Szkice przestrzeni” w Królikarni
Jeszcze tylko do końca tygodnia w warszawskiej Królikarni oglądać można bardzo ciekawą wystawę prac rzeźbiarki Aliny Ślesińskiej. Warto się wybrać, bo ekspozycja ma potencjał, żeby zainteresować dzieci i dać im sporo do myślenia! Alina Ślesińska to jedna z tych artystek, które w Polsce nigdy nie zrobiły aż tak wielkiej kariery (a w każdym razie nie dzięki sztuce – w kraju była bardziej znana ze swej urody i stylu), natomiast błysnęły za granicą. Była rzeźbiarką, ale nie w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, bo przekraczała granice między rzeźbą, architekturą i wyobraźnią. Jej prace są bardzo wizjonerskie – niby to rzeźby, ale jednak bardziej pasuje do nich nazwa konstrukcje przestrzenne. Zdjęcia jej rzeźb…
-
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Czasem żeby odkryć perełki wcale nie trzeba jechać daleko, i tak właśnie stało się w przypadku Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, do którego zawitaliśmy przypadkowo, po drodze, i po którym zupełnie nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Okazało się, że to prawdziwa kopalnia wiedzy o przemyśle lniarskim na ziemiach polskich. Bo nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, że pod koniec XIX wieku żyrardowskie Zakłady Lniarskie stały się najpotężniejszą fabryką lnu ówczesnej Europy. Pochodzące stamtąd wyroby były cenione na całym świecie. W okresie największego rozwoju fabryka zatrudniała aż do dziewięciu tysięcy pracowników i pracowała na pełnych obrotach, przyczyniając się także do rozwoju samego Żyrardowa, w którym nadal można podziwiać świetną architekturę budynków mieszkalnych…
- Blog, Historia sztuki dla dzieci, Kulturalny przewodnik dla rodziców, Muzea, galerie i zwiedzanie z dziećmi
Muzeum Narodowe w Warszawie: Surrealizm – inne mity
Surrealizm – inne mity to wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie, a pokazująca polskie oblicze surrealizmu. Jeśli wybieracie się, by obejrzeć ją z dziećmi, oto kilka rad! Przede wszystkim zaznaczam, że wystawa jest niezwykle ciekawa i na pewno znajdziecie w niej wiele interesujących Was treści: jest i o początkach surrealizmu w Polsce, jest trochę dzieł naszych wybitnych twórczyń: Marii Jaremy, Erny Rosenstein czy Fortnaty Obrąpalskiej, jest też wiele ciekawych surrealistycznych przedmiotów, a także prace nowsze, jak na przykład ta Goshki Macugi przedstawiająca Helenę Bławatską, żyjącą w XIX wieku współzałożycielkę Towarzystwa Teozoficznego. Jednak dla dzieci próba objęcia tak wielu prac może okazać się zbyt przytłaczająca, dlatego z góry warto wybrać…
-
Dołączcie do akcji Uśmiech w Muzeum!!!
Właśnie ruszyła akcja Uśmiech w Muzeum, która ma na celu pobudzenie dziecięcej kreatywności i wrażliwości poprzez rozmowy o instytucjach kultury, ich roli i emocjach, które towarzyszą dzieciom, gdy je odwiedzają. Serdecznie zachęcam Was do wzięcia w niej udziału – szczegóły poniżej! Na czym polega akcja Uśmiech w Muzeum? Uśmiech w Muzeum to akcja przygotowana w ramach inicjatywy Połączmy Sztuki (łączącej w sobie ćwiczenia rozwojowe dla dzieci i wiedzę z zakresu historii sztuki) we współpracy z Magazynem Dzieci. Jej celem jest zachęcanie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym do odwiedzania muzeów i instytucji kulturalnych i dzielenia się swoimi odczuciami i emocjami związanymi z każdą z takich wizyt. Krótko mówiąc, wprowadza MODĘ NA MUZEA!!! W ramach akcji przygotowałyśmy plakat, który można ściągnąć ze strony internetowej Połączmy Sztuki lub przy pomocy znajdującego się na nim…
-
Miecze i ich intrygująca historia
Miecze często kojarzą się nam z wojną i może właśnie przez to nieraz omijamy je w muzeach, by skupić się na bardziej „pokojowych” eksponatach. Jednak ich historia w równym stopniu co z wojną łączy się z modą, i właśnie pod tym kątem warto zaprezentować je dzieciom. Miecze symbolem mody Pierwszy raz porządnie przyjrzałam się mieczom, gdy pracowałam w londyńskim Wallace Collection. Tamtejszy zbiór szabli, zbroi i militariów był największym, jaki widziałam, ale zainteresowałam się nim dopiero wtedy, kiedy przygotowywaliśmy wystawę o historii mieczy. To właśnie wówczas dowiedziałam się, że prócz oczywistej funkcji pojedynkowej, w średniowiecznej i renesansowej Europie miecze były przede wszystkim obiektami związanymi z modą. Jak stwierdził słynny estoński…
-
Gdzie po dinozaury – spis dinozaurowych atrakcji w Polsce
Dinozaury to temat niezwykle wciągający – dzieci je uwielbiają, a jak raz je poznają, to wciąż chcą wiedzieć o nich więcej. Właśnie dla takich młodych paleontologów (oraz ich poszukujących dinozaurowych atrakcji rodziców) przygotowałam krótki przewodnik po dinozaurowych miejscach w Polsce, które warto odwiedzić. Nie wszystkie zwiedziłam osobiście, o niektórych tylko słyszałam, ale wszystkie są na mojej liście miejsc do zobaczenia w najbliższej przyszłości. Jeśli znacie jakieś inne, nieujęte w moim spisie, dajcie koniecznie znać! JuraPark Bałtów Położony w Górach Świętokrzyskich JuraPark Bałtów to ciekawe miejsce dla fanów dinozaurów, tak dużych jak i małych. Składa się z muzeum i parku rozrywki, gdzie zobaczyć można wiele rekonstrukcji prehistorycznych stworzeń. Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii…
-
Trochę o historii Ziemii – Muzeum Ziemii PAN
Mój profesor od archeologii mawiał, że nie ma sztuki bez sztuki mięsa. Tak lubił zaczynać swoje wykłady na temat prehistorii człowieka i pierwszych malowideł naskalnych. Razem z moimi synkami natomiast zgłębiamy ostatnio czasy jeszcze dawniejsze, a mianowicie to, co było przed człowiekiem. I właśnie na tej fali wybraliśmy się do Muzeum Ziemii PAN. Oto, co tam zastaliśmy. Pierwszym, co należy wspomnieć, jest świetna lokalizacja. Muzeum znajduje się w dwóch starych budynkach przy Alei na Skarpie w Warszawie, więc oprócz zwiedzania ich wnętrza, warto zerknąć na nie z zewnątrz i, jeśli dopisuje pogoda, przejść się po otaczającym je terenie zielonym. Samo muzeum nie jest zbyt wielkie, ale dla młodych odkrywców prehistorii…
-
Picasso: “Wszystkie dzieci rodzą się artystami. Sztuka polega na tym, by pozostać nimi do końca życia.”
Jeśli jest jeden artysta, któremu się to udało, to jest nim właśnie Picasso. Mimo bardzo tradycyjnego wykształcenia artystycznego, stał się jednym z najbardziej odkrywczych, najważniejszych i najodważniejszych artystów XX wieku, a jego prace pozostały świeże i innowacyjne mimo upływających lat. Patrząc na jego rzeźby, ceramikę czy obrazy czuć bijącą z nich siłę twórczą i moc, i zupełnie nie ma znaczenia, czy Picasso stworzył je mając lat 20 czy 70. Wydaje się, że stając przed materiałem artystycznym zawsze potrafił odnaleźć w sobie dziecko, wrażliwe, uważne i pewne siebie, chcące pokazać coś nowego. Może właśnie dlatego dzieci tak lubią prace Picassa? Bo czują z nimi jakąś więź, identyfikują się z nimi albo…
-
Wojciech Fangor – garść ciekawych faktów (nie tylko dla dzieci)
Przy okazji dużej wystawy prac Wojciecha Fangora, którą oglądać można w Muzeum Narodowym w Gdańsku (a konkretnie w Pałacu Opatów), zebrałam dla Was parę ciekawych informacji na temat artysty, które mogą się Wam przydać niezależnie od tego, czy wystawę odwiedzicie sami czy w towarzystwie Waszych pociech. Oto one: Fangor zasłynął malarstwem pulsującym W latach 60. i 70. XX wieku mieszkający w Stanach Zjednoczonych Fangor stworzył swój najsłynniejszy cykl prac, charakteryzujący się okręgami i falami. Jego celem było skupienie uwagi widza na kolorze, który miał wciągać go do środka obrazu i rozpływać się w oczach. Płótna powstałe w tym okresie zdają się pulsować i falować, a kolory przenikają się z sobą,…