Blog,  Prace plastyczne

Terapia sztuką dla dzieci

Nastały ciężkie czasy: tak dla dorosłych, jak i dla dzieci. Napięcie, stres, coraz to więcej niepokojących informacji – wszystko to sprawia, że nawet codzienne czynności przychodzą nam dziś trudniej niż zazwyczaj. Dlatego właśnie przygotowałam dla Was listę aktywności związanych ze sztuką, które możecie robić z dziećmi w domu. Czytajcie dalej!

Wojna oczami dziecka

To, co dzieje się teraz w Ukrainie, przerosło moje najgorsze koszmary. Nigdy do końca nie wierzyłam, że może tam wybuchnąć wojna, że będą ginąć niewinni ludzie. Zawsze jakoś racjonalizowałam sobie wszystko – że przecież żyjemy w XXI wieku, że przecież nikt nie będzie tak szalony, żeby samolotami ostrzeliwać cywili. Nie w Europie.

Kiedy tak właśnie się stało, runęło to, w co wierzyłam. Ale jestem dorosła, widziałam niejedno, o niejednym czytałam. Jest trudno, ale jakoś brniemy dalej. Dla dzieciaków sprawa wygląda zupełnie inaczej. Żyją w bezpiecznym świecie, w którym słowo wojna to często synonim zabawy. I nagle słyszą, że tuż obok nas dzieją się straszne rzeczy. Że tata bliskiego kolegi z Ukrainy musi jechać na wojnę. Że giną ludzie. Dzieci w szkole czy przedszkolu wymieniają się zasłyszanymi informacjami, czasem znacznie mniej ocenzurowanymi niż te, które sami im udostępniamy. A do tego czują, że rodzice są poddenerwowani. I pojawia się strach, z którym trudno sobie poradzić.

Najważniejsza w takich chwilach jest rozmowa – otwarta, szczera, ale jednocześnie taka, która nie niesie ze sobą zbyt wielu dramatycznych szczegółów. Ważne jest też ograniczanie mediów – obrazy, które dzieci zobaczą w telewizji czy internecie mogą być zbyt drastyczne i na długo zostaną w pamięci. Równie istotna jest samokontrola – martwmy się wojną, gdy dzieci nie słyszą lub gdy śpią. A gdy jesteśmy razem, dajmy im 100% uwagi i wsparcia. Czytajmy im pogodne książki, pobawmy się klockami – przy odrobinie szczęścia i my zapomnimy na chwilkę o tym, co się dzieje.

Co to jest terapia sztuką

Jednym z fantastycznych pomysłów na to, jak pomóc dzieciakom radzić sobie ze stresem, jest terapia sztuką. To stosowana od dawnych czasów metoda leczenia, która łączy w sobie psychologię i sztukę. Pozwala dzieciom (a także dorosłym) zrozumieć swoje emocje, odnaleźć sposoby na radzenie sobie z nimi, spojrzeć na świat z innej perspektywy, na chwilę oderwać się od tego, co przytłacza.

Pomysły na terapeutyczne prace plastyczne z dziećmi

Kolorowanki

Kolorowanie pozwala się odstresować. Jeśli wraz z dziećmi stworzycie własne kolorowanki, na przykład w kształcie mandali, a następnie je razem pokolorujecie, na pewno sprawicie sobie chwilę radości.

Jeśli poszukujecie mandali lub innych kolorowanek, które możecie wydrukować, zajrzyjcie tu i tu.

Malowanie emocji

Pobawcie się w malowanie emocji. Wyciągnijcie farby i kredki, a następnie niech każdy z Was namaluje to, co czuje, a potem o tym opowie. To świetnie ćwiczenie, które pozwala spojrzeć na siebie z innej perspektywy.

Masy plastyczne

Dla dzieciaków bardzo ważne jest wszelkiego rodzaju ugniatanie. Bawienie się plasteliną, modeliną, masami plastycznymi, piaskiem – wszystko to pozwala im się odstresować i zrelaksować. Świetny zbiór przepisów na masy plastyczne domowej roboty znajdziecie na blogu Moje Dzieci Kreatywnie, a opis zabawy z mąką kukurydzianą przeczytacie u mnie.

Rzeźbienie z gliny

Dla mnie rzeźbienie (czy to z gliny, czy z masy solnej) to najlepsze lekarstwo odstresowujące. Dajcie się ponieść wyobraźni i stwórzcie Waszą rodzinną rzeźbę. Niech będzie najdziwniejsza i najmniej przypominająca cokolwiek, co znacie. Liczy się wspólne działanie.

Zabawa w malowanie

Wyłóżcie podłogę pokoju gazetami, przygotujcie papier o różnych wymiarach i farby, a potem malujcie. Nieważne co, nieważne jak. Ważne, żebyście malowali tylko to, na co macie ochotę, nawet jeśli będą to kropki czy paski!

Zainteresował Cię ten wpis? Zapisz się na mój newsletter! Otrzymasz dostęp do dalszych materiałów edukacyjnych, informacje o nowych inicjatywach i wiele inspiracji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×