Historia sztuki dla dzieci,  Kulturalny przewodnik dla rodziców,  Muzea, galerie i zwiedzanie z dziećmi

Muzeum Narodowe w Warszawie – kulturalny przewodnik dla rodziców

Wybieracie się na zwiedzanie stolicy? Nie jesteście pewni, co zobaczyć z dziećmi w czasie pobytu w Warszawie? A może szukacie inspiracji na kulturalne wypady w weekendy? Właśnie na takie okazje przygotowałam Kulturalny przewodnik dla rodziców – pomoże on Wam zaplanować ciekawe atrakcje dla dzieci i wskaże, jak najlepiej spożytkować czas z najmłodszymi. Na pierwszy ogień – Muzeum Narodowe w Warszawie. Zapraszam!

Muzeum Narodowe w Warszawie – dziedziniec

Muzeum Narodowe w Warszawie – krótki opis

To jedno z moich ulubionych miejsc na mapie kulturalnej stolicy. Mieści się w imponującym, modernistycznym budynku wzniesionym w latach trzydziestych XX wieku. Zawiera kolekcję sztuki polskiej i zagranicznej, a także świetne galerie poświęcone sztuce starożytnej. Oferuje też wiele ciekawych zajęć dla dzieci i dorosłych, warto więc zerknąć na stronę www i sprawdzić, czy akurat nie dzieje się tam coś ekscytującego. 

Muzeum Narodowe w Warszawie – jak zwiedzać?

Muzeum jest duże, a jego zbiory obszerne. Odradzam próbę pokazania dzieciom całości za jednym zamachem – jest tu za dużo bodźców i zwyczajnie się przeładują, a potem zanudzą (patrz mój wpis na blogu i artykuł o zwiedzaniu muzeów z dziećmi). Lepiej więc skupić się na paru konkretnych obiektach albo wybrać jedną, dwie galerie do zwiedzenia i opowiedzieć o okresie, jaki obejmują. 

Muzeum Narodowe w Warszawie, Galeria Sztuki Starożytnej

Muzeum Narodowe w Warszawie – co zobaczyć z dziećmi (ściągawka dla rodziców)

  1. Galeria Sztuki Starożytnej: fantastyczny zbiór sztuki staroegipskiej, perskiej, greckiej i rzymskiej. Największą atrakcją są zdecydowanie mumie i sarkofagi – znajdują się w bardzo klimatycznym, ciemnym pomieszczeniu i robią niesamowite wrażenie. Jest tu też imponujący zbiór egipskiej biżuterii oraz świetnie zachowany egzemplarz Księgi umarłych, tak wielki, że zajmuje całą ścianę. Dla wielbicieli numizmatów polecam monety z okresu cesarstwa rzymskiego
  2. Galeria Faras: to ewenement na skalę światową – prezentuje zespół malowideł pochodzących z katedry z Faras, powstałych w X i XI wieku. Wiele z nich to absolutne arcydzieła dawnej sztuki nubijskiej. Galeria zaprojektowana jest tak, aby przypominała wnętrze katedry, ma też elementy interaktywne, przeznaczone dla najmłodszych.
  3. Galeria Sztuki XIX wieku: tutaj nie można nie zobaczyć wielkiej Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki. To gigantyczny obraz, który robi niesamowite wrażenie. Warto pokazać na nim dzieciom, jak wyglądali rycerze, wytłumaczyć, na czym polegała bitwa, a także zwrócić uwagę na to, że obraz namalował artysta, który żył na długu po tym, jak bitwa się odbyła. Poza Matejką, warto obejrzeć także obraz Dziwny ogród Józefa Mehoffera z wielkich rozmiarów ważką latającą nad przedstawionymi tu dwiema kobietami oraz małym, nagim chłopcem.
  4. Galeria Wzornictwa Polskiego: Tutaj na pewno każdy młody człowiek zainteresuje się kolekcją zabawek, w której znajdują się między innymi koparki, pociągi czy lalki z czasów PRL-u. Historia naszego designu jest na tyle ciekawa, że każdy znajdzie tu coś dla siebie! 
Jan Matejko (1838-1893), Bitwa pod Grunwaldem; 1878; olej; płótno; 426 x 987

Muzeum Narodowe w Warszawie – informacje praktyczne

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela, 10:00 – 18:00, piątek 10:00 – 20:00, poniedziałek nieczynne  

Strona wwwhttps://www.mnw.art.pl/

Ceny biletów: normalny: 20zł, ulgowy: 10zł, do 26 roku życia: 1zł, do 7 roku życia: bezpłatnie

Dzień darmowy: wtorek (tylko ekspozycje stałe)

Po więcej inspiracji artystycznych nie tylko dla dzieci zapraszam na mojego fanpage’a oraz na Instagrama.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *