Kulturalny przewodnik dla rodziców,  Muzea, galerie i zwiedzanie z dziećmi

Wystawy na zimę – TOP 6

Gotowi na moje kolejne TOP 6, tym razem uwzględniające wystawy, które warto zobaczyć z dziećmi (lub bez) tej zimy? Oto one! Jeśli macie swoje typy, których tu nie wymieniłam, dajcie koniecznie znać w komentarzu lub na FB!

Sześć najciekawszych wystaw tej zimy

Bez zbędnych wstępów, oto sześć najciekawszych wystaw, na jakie warto wybrać się w najbliższych miesiącach.

1. Abakanowicz. Konfrontacje. Zamek Królewski w Warszawie, do 19.02

Abakanowicz. Konfrontacje to nasza rodzima odpowiedź na wielką wystawę prac artystki, którą można teraz oglądać w Tate Modern w Londynie. Jeśli nie dacie rady wybrać się do Londynu, koniecznie wybierzcie się na warszawskie stare miasto i odwiedźcie Zamek Królewski. Znajdziecie tam nieprawdopodobnie intrygujące rzeźby jednej z największych rzeźbiarek naszych czasów, znanej i docenianej na całym świecie. Wystawa nie jest duża, ale pozwala zapoznać się z twórczością Abakanowicz i zrozumieć, w jaki sposób tworzyła swe twory – rzeźby przedstawiające sylwetki ludzie, wykonane z worków jutowych utwardzanych żywicą. Dla dzieci to świetna okazja, żeby porozmawiać o różnych technikach artystycznych i o tym, że rzeźna niejedno ma imię.

2. Łempicka. Muzeum Narodowe w Krakowie, do 12.03

Zeszłoroczna wystawa prac Tamary Łempickiej zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie porwała publiczność i rozbudziła apetyt na sztukę polsko-rosyjskiej malarki, która podbiła międzywojenny Paryż i wypracowała swój właśny, niepowtarzalny styl. Jej lśniące płótna i charaktertystyczna kreska mają szansę zainspirować nie tylko rzesze dorosłych, ale i dzieci. Jeśli wybieracie się do Krakowa, zajrzyjcie tu po ciekawe info o artystce, które możecie wykorzystać w rozmowach z młodymi koneserami sztuki.

3. Przesilenie. Malarstwo Północy 1880 – 1910. Muzeum Narodowe w Warszawie, do 5.03

Ciekawa ekspozycja przybliżająca malarstwo nordyckie – portrety, pejzaże, sceny z życia codziennego. Nie zabrakło na niej dzieł Edvarda Muncha, Vilhelma Hammershøia i Carla Larssona. Warto się wybrać i poznać coś, co niekoniecznie aż tak dobrze znane.

4. Fangor. Poza obraz. Muzeum Narodowe w Gdańsku, do 12.03

Wystawa prac Fangora to nie lada gratka: nie brakuje na niej prac dobrze znanych, jak i tych mniej oczywistych. Pozwala poznać płótna jednego z naszych najlepszych polskich malarzy XX wieku i zagłębić się w jego warsztat i rozwój jego twórczości. Gwarantuję, że wielkie abstrakcje zrobią na dzieciach niesamowite wrażenie!

5. Otto Piene. Gwiazdy. Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu, do 25.06

To pierwsza w Polsce wystawa prac Otto Piene. Można na niej zobaczyć między innymi jego intrygujące, wielkie i kolorowe rzeźby Długie gwiazdy oraz instalację świetną Praską przestrzeń światła, w których łączy światło, ruch i kolor. Ekspozycja to fantastyczna przygoda, pokazująca (nie tylko) najmłodszym, że sztuka nowoczesna ma wiele twarzy!

6. Wędrujące obrazy. Małgorzata Mirga-Tas. Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków, do 5.03

To świetna okazja, żeby zapoznać się z cudownie kolorowymi pracami Małgorzaty Mirgi-Tas, pierwszej romskiej artystki, która reprezentowała niedawno Polskę na Biennale w Wenecji. Prace uwzględnione wystawie mówią o romskiej historii i pamięci, i będą świetnym punktem wyjścia do rozmów o innych kulturach, które są w Polsce obecne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *